מה לכל הרוחות קורה לשיער שלך? תהליך ההתקרחות

אחד מכל שלושה גברים בישראל סובל מהתקרחות לפני גיל שלושים, ושבעה מכל עשרה יאבדו את שיערם עד גיל חמישים. ישראלים מקריחים יותר מגברים במדינות אחרות, ואשכנזים יותר מספרדים.

האשם העיקרי הוא הגן היהודי, שנוטה להתקרחות מוקדמת.

אבל נטייה גנטית אינה הסיבה היחידה להתקרחות – קיימים גורמים חשובים נוספים שמשפיעים ומזרזים את התהליך הלא רצוי הזה.  זו הסיבה לכך שכמות המקריחים בישראל עולה משנה לשנה, והגיל בו השיער נעלם רק הולך ויורד

הגנטיקה שלך הרי לא השתנתה תוך שבעים שנה. אז מה קרה?

למה 70% מהגברים בישראל מקריחים בגיל צעיר?

בשביל להבין את זה, צריך להבין את הסיבות לתהליך ההתקרחות.

הגורם העיקרי להתקרחות נקרא  DHT (די הידרו טסטוסטרון) שהוא אחת הנגזרות של הורמון הטסטוסטרון הגברי. DHT פוגע בשורש השערה ומכווץ אותו.  השערה מתחילה להיפגע ולאבד את עוביה. עם הזמן השורש מצטמק, השיער נושר לגמרי, שורש השערה עובר למצב של מנוחה, ולבסוף מתנוון ומת .

גורם נוסף שמעורב בתהליך נקרא אנזים אלפא 5 רדוקטאז. זהו אנזים שאחראי על מעבר הטסטוסטרון, ובעיקר ה DHT, לאזורים שונים בגוף. אם DHT הוא מכונית ממולכדת שגורמת להתקרחות, אלפא 5 הוא הכביש עליו נוסעת המכונית .

ללא כביש תישאר המכונית במוסך, לא תיסע לשום מקום, ולא תגרום שום נזק.

כך בדיוק פועלים הDHT  והאנזים אלפא 5 רדוקטוז. זו גם הסיבה לזה  שרוב הגברים מקריחים במפרצים ובפדחת, ולא בעורף הראש  ובצדעיים. אלפא 5  פשוט לא נמצא באזורים האלה . זהו התהליך הגנטי.

אז למה הדורות האחרונים מקריחים הרבה יותר מוקדם מהאבות והסבים שלהם ?

הסכמנו כבר שהגנטיקה שלנו לא השתנתה תוך  שבעים שנה. אז איך ייתכן ששליש מהגברים מקריחים היום כבר לפני גיל שלושים, בעוד רק לפני שניים -שלושה דורות  רובם המוחלט נהנה משיער מלא עד גיל העמידה ?

לנטייה גנטית יש משמעות חשובה, אבל השאלה עד כמה ומתי היא תבוא לידי ביטוי ותתגשם בפועל  – תלויה בהרבה גורמים נוספים.

למשל:

 אישה שלעור הפנים שלה יש נטייה גנטית  להתקמט בגיל צעיר יכולה לעכב מאוד את הופעת הקמטים על ידי שימוש בקרמים איכותיים, הגנה מהשמש, ושתיית הרבה מים .

גבר בעל סיכון גנטי למחלות לב, יקטין מאוד את הסיכון אם יצרוך מספיק  אומגה  3 , יתרגל פעילות ספורטיבית , וישמור על משקל גוף תקין.

גם ההתקרחות הגברית קשורה כאמור בנטייה גנטית ,אבל מושפעת מהרבה גורמים אחרים. לכן כמו את ההתקמטות ואת התקף הלב, גם את תהליך ההתקרחות אפשר לעכב, אם פועלים בצורה נכונה.

בנוסף לגנטיקה, מהם 5  הגורמים שהכי משפיעים על התקרחות מוקדמת?

 מתח וסטרס -העולם שלנו זז ומשתנה בקצב מהיר מאוד, שרק הולך וגובר . כל יום אתה נדרש לעמוד בהרבה לחצים ומחויבויות. אין לך מספיק זמן. המתח והסטרס משפיעים על מצב הבריאות שלך, והשיער הוא בין הראשונים להינזק.

 תזונה לקויה – פאסט פוד ,מזון מוכן ,ירקות ופירות מקירור ומהקפאה, מחסור בויטמינים וחלבונים וריבוי שומנים ופחמימות – כולם משפיעים לרעה על מצב השיער שלך.

במיוחד בגלל זה הכנו עבורך דו"ח מיוחד, שחושף את 5 המאכלים שהכי יעזרו לך במאבק בהתקרחות אתה יכול להוריד אותו כאן

 איכות מיים ירודה – אם אתה שותה מי ברז , או גרוע יותר  -לא שותה מים  אלא בעיקר משקאות קלים ,ייתכן שחסרים לך הרבה מינרלים נחוצים.

המינרלים האלו הם חלק חשוב ממבנה השערה ,וחסרונם פוגע בה.

 מוצרי טיפוח שיער שמכילים מלחים וכימיקלים ופוגמים באיכות השיער.

חלק גדול ממוצרי טיפוח השיער שמפו  ,מרכך  ,קרם עיצוב  ,ג'ל ,וואקס-  מכילים רכיבים שפוגעים בחוזק השערה.

 קרינה אלקטרומגנטית – אנחנו מוקפים בקרינה אלקטרו מגנטית, שקיימת סביבנו כל הזמן. היא נפלטת מכל מכשיר אלקטרוני וסלולרי, מאנטנות, ממחשבים ורשתות אלחוטיות. נרצה או לא, קרינה מגנטית נמצאת סביבנו 24 שעות ביממה .חוקרים מאמינים שקרינה זו תורמת בצורה משמעותית מאוד להתקרחות מוקדמת.

גורמים נוספים שעלולים לגרום לאיבוד שיער מוגבר בגיל צעיר, הם תרופות מסוימות, דיאטות לא מאוזנות שגורמות למחסור ברכיבי תזונה חיוניים, ובעיות בבלוטת התריס.

אהבתם את זה?

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב twitter
Share on Twitter
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin
שיתוף ב pinterest
Share on Pinterest