* התחייבות לתוצאות תוך 90 יום - או כסף בחזרה!

מובמבר חודש השפם: מה הקטע שלו ולמה בכלל גברים מגדלים שפם?

חודש נובמבר הוא חודש מאוד מיוחד עבור גברים בכל רחבי העולם. כבר יותר מעשרים שנה שגברים רבים בכל העולם מנצלים את חודש נובמבר כדי לגדל שפם.
תוכן עניינים

בעקבות התופעה הזאת, חודש נובמבר קיבל שם מיוחד: מובמבר. השם הזה הוא שילוב של שם החודש יחד עם שפם באנגלית (Moustache). כן, ייתכן מאוד שיש בינינו גם כמה נשים שעפות על החודש הזה. מעבר להזדמנות הנפלאה לגדל שפם, יש לכך גם סיבה טובה. בחודש מובמבר גברים רבים מגדלים שפם כדי לעורר מודעות לבריאות הגבר, ובעיקר למחלות שונות כגון סרטן הערמונית

מאוסטרליה לראשון לציון

המנהג המשופם הזה החל בשנת 1999 על ידי קבוצת גברים שחיים במלבורן, עיר הבירה של אוסטרליה. מה שהחל בתור יוזמה מקומית, צבר תאוצה בקצב מהיר.

לאט לאט הרעיון התגבש יותר ויותר, עד שהוקמה קרן צדקה שזכתה לשם מובמבר, ומאז שנת 2004 היא עורכת במהלך חודש נובמבר מספר אירועים שונים באוסטרליה וגם בניו-זילנד השכנה הקרובה. 

הגברים המשופמים לא הסתפקו בהעלאת מודעות רק לבריאות הגבר בשתי המדינות האלה, אלא התרחבו. החל משנת 2007, הקרן עורכת בכל שנה אירועים בכל רחבי העולם, כולל אצלנו כאן בישראל. 

למעשה, עיריית ראשון לציון אימצה את חודש מובמבר, וחוקקה חוק עזר עירוני שמכיר בחודש הזה כחג מוניציפלי והוא מצויין בכל שנה על ידי העירייה והתושבים.

בכל שנה נאספות ברחבי העולם תרומות בגובה של עשרות מיליוני דולרים במהלך האירועים השונים לציון חודש מובמבר. 

חוקים נוקשים (אפילו יותר מזיפים)

כמו כל אירוע שיוצרים גברים משופמים, גם לחודש מובמבר יש סדרה של חוקים ייחודיים. אם אתם רוצים להיות חלק מהתנועה העולמית הזאת, עליכם לעמוד בכללים השונים:

א. להירשם באתר  movember.com 

ב. עליכם להתחיל את חודש מובמבר כאשר הפנים שלכם חלקות. אם אתם מגדלים שפם ביום יום – אתם לא עומדים בחוקי הפורמט.

ג. חודש מובמבר עוסק בשפם, ולכן אסור לגדל זקן בחודש הזה. 

ד. גם פאות לא מותרות.

ה. עליכם להתנהג כג’נטלמנים אמיתיים.

ו. במידה שאתם לא יכולים לעמוד בדרישות האלה, אתם יכולים להמיר את השפם שלכם בספורט. כדי להיות מובמבריסטים אמיתיים (אבל בלי שפם), עליכם ללכת או לרוץ 60 קילומטר במהלך החודש הזה. זה אומר פחות או יותר ריצת אלפיים בכל יום – כל אחד יכול לעמוד בזה. 

מה הקטע של שפם בכלל?

רבים חושבים שגידול שפם נעשה כדי להרשים בנות. כן, יש תרבויות, תקופות ואופנות שבהן שפם נחשב דבר סקסי שיכול לעזור לכם להשיג בת זוג, ואולי אפילו כמה. 

במקומות אחרים, אגב, שפם עשוי להרחיק מכם בני ובנות זוג פוטנציאליים, ולו רק בגלל שהוא עלול לדגדג.

עם זאת, חוקרים טוענים כי במקרים רבים, גברים לא מגדלים שפם כדי למצוא זוגיות, אלא כדי להראות גברי יותר מול גברים אחרים, במיוחד כאלה שאינם מגדלים שפמים. 

למעשה, החוקרים טוענים שאנחנו, הגברים, לא רחוקים כל-כך מאותם משפחות קופים שחיות בטבע, ובהן הזכרים נאלצים להילחם על הדומיננטיות שלהם מול הזכרים האחרים. 

למעשה, מחקרים מגלים כי שפמים נפוצים בעיקר בחברות שבהן יש עודף של גברים בשוק ההיכרויות. הדבר נכון בעיקר בחברות פוליגמיות, בהן גבר אחד יכול להינשא לכמה נשים במקביל. 

אז כן, בשורה התחתונה, אנחנו מגדלים שפמים בשביל הזיווג, אבל לא על ידי הרשמת הנשים (כי מחקרים מגלים שחלקן בכלל לא אוהבות את זה), אלא על ידי הרתעה של גברים אחרים.

משופמים מרוויחים יותר

מחקר שנערך בקרב 6,000 גברים בארצות הברית, גילה נתון מעניין. מסתבר שגברים שמטפחים שפם מרוויחים בממוצע 8.2 אחוזים יותר מאשר גברים שמגדלים זקן, ו-4.3 אחוז מגברים מגולחים.

אגב, מסתבר ששפם זכה לכבוד עוד הרבה לפני שקבוצת הגברים האוסטרלים החלו לגדל שפמים בחודש נובמבר. 

ההיסטוריה המפתיעה של השפם

ארכיאולוגים גילו כי האדם הקדמון, אותם אנשי מערות שחיו בעבר והיוו את ערש האנושות, עיצבו את השפם שלהם עם כל מיני אמצעים שהיו ברשותם, כמו צדפות ואבנים. 

למרות הנטייה האסטטית יחסית של אנשי המערות, השפם המוכר לנו כיום החל את דרכו בבריטניה, במהלך התקופה האליזבטיאנית. 

באותם ימים, כאשר כל הגברים התהדרו בזקן שלהם, היו שניים שהחליטו דווקא ללכת על השפם. מדובר במלך ג’יימס הראשון ובנו המלך צ’ארלס הראשון. 

לאחר שציירי התקופה תיעדו את השפמים המלכותיים האלה בציורי אומנות, המוני בני אדם בממלכה הבריטית גידלו שפמים כדי לחקות את המראה הגברי החדש שהציגו שני המלכים. 

למרות ההתפתחות המעניינת של אופנת השפמים בממלכה הבריטית, גם לרוסיה הצארית יש תפקיד חשוב בקיבוע השפם כאופנה גברית. 

זה התחיל בשנת 1698, כאשר הצאר פטר הגדול ניסה להכחיד את הזקנים המלאים מרוסיה, והטיל את “מס הזקנים”. 

הוא עשה זאת לאחר טיול שערך באירופה, ובו הוא גילה שזקנים אינם אופנתיים כפי שהוא חשב, אלא בעיקר מעידים על אופנה שיצאה מהמודה. 

במסגרת מס הזקנים של הצאר פטר הגדול, כל גבר נאלץ לשלם בין 60 ל-100 רובל תמורת היתר לגדל זקן. עם זאת, החוק לא חל על שפמים, וגברים רבים שינו את המראה שלהם ממראה מזוקן למראה משופם.

עם התחזקות מעמד השפמים ברחבי אירופה, הוחלט בצבא בריטניה באמצע המאה ה-19 כי שפמים הם חלק מהמדים התקניים של החיילים. 

אגב, גם בצה”ל יש לשפם היסטוריה מעניינת. בעבר מותר היה לגדל שפמים בצורה חופשית, בעוד שכדי לגדל זקן היה צורך באישור מיוחד. כנראה שבשלב מסוים השפם איבד מיוקרתו, וחיילים שביקשו להישאר משופמים נדרשו להוציא אישור מיוחד, ממש כאילו הם גידלו זקן. 

כיום, במאה ה-21 שבה ניתן מקום גדול מאוד לאינדיבדואליות של כל אחד ואחת, שפם חוזר להיות אופנתי בכל מיני גרסאות. החל מהיפסטרים מסופמים ועד אנשים מן השורה שפשוט בוחרים להחזיר עטרה ליושנה. 

יחד עם עליית קרנו של השפם (ושל הזקן) ניתן למצוא ברחבי הארץ מספרות יעודיות לגברים, שמעניקות טיפולי זקן ושפם מקצועיים – כדי שלא תצוץ שיערה סוררת אחד מקו השפם המסודר. 

לא משנה אם אתם אנשי שפם, אנשי זקן או פשוט מתגלחים, אנחנו מקווים שתנצלו את חודש מובמבר כדי להתקשר לרופא המשפחה שלכם ולהתעדכן במצב שלכם. 

אם אתם צריכים לעשות בדיקות שגרתיות כאלה ואחרות – קבעו תור כבר עכשיו. כשתגיעו למרפאה עם שפם מהודר שמפריד בין האף לבין השפתיים שלכם – כל הצוות הרפואי כבר ידע למה אתם עושים את זה. 

רוצה פרטים נוספים על המוצרים של שורשים?

כמה פרטים ואנחנו חוזרים אליך בהקדם!

חברת שורשים מחזיקה בפטנט חדשני המשקם שיער דליל, מחדש ומעבה את זקיקי השיער וסיב השערה ומעודד צמיחה מחודשת של זקיקי שיער רדומים. כל זה בטיפול ביתי טבעי ופשוט המוגן היגיינית ע״י כל תקנות משרד הבריאות לתקופת הקורונה.

כמה דברים חשובים שצריך לדעת על שורשים:

אהבתם את התוכן? בטוח תאהבו גם את זה:

דרכים לשמור על בריאות השיער והקרקפת בגיל המבוגר

בעולם המודרני, שבו המראה החיצוני תופס מקום חשוב בחיי היומיום, שמירה על בריאות השיער והקרקפת הופכת לנושא מרכזי בתחום הטיפוח האישי. עם התקדמות הגיל, נתקלים רבים באתגרים כמו נשירת שיער, שיער דליל ואף התקרחות. אך האם ניתן להאט את התהליכים הללו ואף להפוך אותם? במאמר זה נצלול לעומקם של מגוון פתרונות טבעיים ויעילים, ונכיר את הפורמולה המהפכנית של ‘שורשים’, המבטיחה לשנות את כללי המשחק בתחום בריאות השיער והקרקפת, גם בגיל המבוגר.

קרא עוד »

שורש הבעיה: איך מתמודדים עם אובדן שיער

בעידן שבו המראה החיצוני תופס מקום מרכזי בתרבות שלנו, אובדן שיער עלול להיות חוויה מטלטלת לרבים. זהו לא רק עניין של שינוי במראה, אלא גם עניין בעל השפעה על הזהות, הביטחון העצמי ולתחושת הבריאות שלנו. 

קרא עוד »
יתרונות וחסרונות של השתלת שיער

כל מה שרציתם לדעת על השתלת שיער

השיער שלנו חשוב לנו, הוא חלק עיקרי מהמראה החיצוני שלנו והוא משפיע רבות על ההערכה העצמית שלנו. נשירת שיער עלולה להיות תהליך לא נעים, ואחת מהדרכים לשקם ולהחזיר את השיער שאבד היא ביצוע השתלת שיער. במאמר זה נצלול לעומק הדבר ונבין מהי השתלת שיער, באילו מקרים נבצע אותה ומהם היתרונות והחסרונות בה.

קרא עוד »
התקרחות

נשירת שיער פתאומית

לשיער שלנו יש חשיבות גבוהה, הוא יכול לשקף בעבורנו (ובעבור אחרים) את הזהות שלנו, את מי שאנחנו ואת הבריאות שלנו. נשירת שיער פתאומית היא חוויה לא נעימה והרבה פעמים גם מלחיצה בעבור מי שחווה אותה. במאמר זה נעמיק בתופעה כדי להבין מהי נשירת שיער פתאומית, כיצד נוכל לאבחן אותה בזמן, מה יכול לגרום לה ומה ניתן לעשות כדי לטפל בה.

קרא עוד »

נשמח לשמוע מה דעתכם על המאמר: