* התחייבות לתוצאות תוך 90 יום - או כסף בחזרה!

נשירת שיער בגלל הורמונים: למה הגוף שלנו עושה לנו את זה?

הרבה אנשים חושבים דווקא על נשים והריון כשהם שומעים את המילה "הורמונים", אבל גם לגברים יש הורמונים שמשפיעים בין השאר על הבריאות שלנו ועל איך שאנחנו נראים. במאמר הזה נתמקד במה שקורה בתוך הראש. אם נכנס רגע לעומק הקרקפת, נוכל להבין טוב יותר מה קורה לנו על הראש. בסופו של דבר ידע זה כוח, והידע הזה יוכל לסייע לכם במניעה של נשירת שיער - אז אל תשאלו את עצמכם איך למנוע נשירת שיער, אלא פשוט תקראו ותבינו.
תוכן עניינים

למעשה, לא רבים יודעים זאת, אבל כל אחד מאיתנו מאבד עשרות שיערות מהגוף בכל יום. בדרך כלל איבוד השיער הזה לא מורגש, מכיוון שהגוף שלנו מצליח להצמיח שיערות חדשות בקצב דומה, ולכן אין סימנים להתקרחות.

כמו כל דבר בחיים, גם לכל שערה יש תהליך טבעי שבסופו היא מסיימת את תפקידה, ונושרת. זה קורה לכולנו, וזה קורה כל הזמן. כאשר כל המערכות עובדות כמו שצריך, זה תהליך שאנחנו לא שמים לב אליו, כי אחרי שנושרת שערה, צומחת אחרת במקומה. 

שלבי התקרחות

מעגל החיים של כל שערה בגוף האדם מתחילה בשלב הגדילה. בשלב זה, השערה מתחילה לצמוח מתוך העור. שלב צמיחת השערה נמשך בין שנתיים ל-6 שנים – תלוי בגורמים גנטיים שונים.  במידה ואין הקרחת יתר, בכל שלב נתון, כ-85 אחוזים משיערות הראש של כל אחד מאיתנו נמצאות בשלב הזה. 

לאחר שלב הגדילה, מגיע שלב הסיום. בשלב הזה, הגוף מפסיק את גדילת השערה וזקיק השערה מתנתק ממנה. בשלב הזה השערה עדיין בתוך העור, אבל לאט לאט היא נדחקת החוצה.  

השלב הזה נמשך פחות או יותר שבועיים, ובכל רגע נתון, כאחוז בודד משערות ראשינו נמצאות בו. אם אתם מגרדים עכשיו בראש ומרגישים ש”קצת” יותר מאחוז אחד של שיערות נמצאות בו – אתם צודקים, זו כנאה התקרחות גברית. תמשיכו לקרוא, עוד רגע אנחנו מגיעים לחלק החשוב – מה גורם לנשירת שיער.

בשלב השלישי, שלב המנוחה, זקיק השיער אוגר כוחות כדי להצמיח שערה חדשה. השלב הזה כולל עד 15 אחוז מכלל השערות על הראש שלנו כל הזמן, והוא נמשך בדרך כלל בין חודש ועד ארבעה חודשים.  למעשה, גם מי שעדיין לא התחיל לחוות נשירת שיער מוגברת, מאבד קרוב למאה שערות ביום!

הבעיה מתחילה ברגע שאנחנו מאבדים שיער במהירות גבוהה יותר מאשר מצמיחים שיער חדש. בדרך כלל, התקרחות גברית טיפוסית מתחילה במרכז הראש. בגלל זה אנחנו רואים כל-כך הרבה מבוגרים מסתובבים עם תספורות “הלוואה וחיסכון”, שבהן יש ניסיון נואש להסתיר את הפדחת על ידי הלוואה של שיער מהצדדים.

אם קראתם עד לכאן, כנראה שגם אתם חווים נשירת שיער מוגברת והתקרחות. לפני שנסקור את הטיפול של שורשים – בואו נבין יותר לעומק מה קורה לנו על הראש כשאנחנו חווים נשירת שיער.

סיבות לנשירת שיער

ישנם שלושה סוגים של נשירת שיער. הראשונה היא נשירת שיער חריפה, שבה חלק גדול מזקיקי השיער נכנסים לשלב המנוחה במקביל. כמה שבועות לאחר מכן, ההתקרחות תהיה בולטת. הסוג השני הוא נשירת שיער כרונית, שבה זקיקי השיער נמצאים בשלב המנוחה זמן רב יותר לפני שהם מצמיחים שערה נוספת. נשירת שיער כרונית היא תהליך מתמשך. הסוג השלישי הוא התקרחות גברית נפוצה. השם הזה מתאים לה מאוד, משום שכשמונים אחוזים מהגברים חווים אותה.

בהתקרחות גברית נפוצה, שלב הצמיחה הופך לקצר יותר, ושלב המנוחה מתחיל מהר יותר. השינויים האלה גורמים לכך שצומחות רק שערות קצרות, דבר שגורם למראה שיער דליל יותר.  לפעמים, חלק מזקיקי השיער שמייצרים את השיער העבה שאנחנו מכירים – אותו שיער שצומח לנו על הראש, בזקן, על הזרועות – מתחיל לייצר שיערות שונות, את אותן שיערות בהירות, דקות ועדינות, שניתן לראות רק אם ממש מתקרבים לגוף. 

כך למעשה יכול להיות שהראש שלכם עדיין מלא שיער, אבל לא בשיער הנכון. במקום שיערות עבות ובולטות, הראש שלכם מלא בהמון שיערות קטנטנות, בהירות וכמעט בלתי-נראות. 

סיבות לנשירת שיער

הסיבה הנפוצה שבגללה גברים חווים התקרחות גברית נפוצה היא הורמוני המין הגבריים, האנדרוגנים. אנדרוגנים זה השם הרציני של הורמונים גבריים. הנה, יש לכם עוד פרט מידע לשלוף באיזו ארוחה עם חברים.

ההורמון הגברי העיקרי אצל גברים הוא הטסטסטורון, כמובן. ההורמון הזה עובר עם הזמן שינויים באמצעות אנזים אלפא-רדוקטז-5, שעלולים להוביל להתקרחות. אל דאגה, אין מבחן בסוף המאמר הזה, אבל תמיד נחמד ללמוד עוד מונח שאפשר לשלוף ולהפגין בידע הכללי שלכם. למעשה, טיפול בנשירת שיער לגברים מבוסס בדרך כלל על טכניקות לעיכוב אותו אנזים שגורם לשינויים בטסטסטורון. הרי בסופו של דבר, אם הוא לא היה משפיע על הטסטסטורון שלנו, לא היינו מקריחים.

ויותר מזה: מדענים יודעים להגיד כיום שגברים שיש להם מוטציות בקולטנים של הורמוני המין הגברי לא יגדלו שיער פנים מצד אחד, אך גם לא יתקרחו מצד שני.  גברים עם מוטציה באנזים ככל הנראה לא יתמודדו עם התקרחות, אך בניגוד לגברים מקודם, הם כן יוכלו לגדל שיער פנים.  כל טיפול בנשירת שיער צריך להתרכז בזקיקי השערות, ולא בשערות עצמן. הרי השינויים ההורמונליים האלה שמתרחשים בנו משפיעים על הזקיקים, שבתורם מפסיקים לייצר שיער, או שמייצרים שיער בצורה איטית וקצרה יותר.  מכיוון שזקיקי השיער נמצאים בתוך הקרקפת, ולא על פני השטח, יש למצוא דרך יעילה להגיע אליהם. 

טיפול נגד התקרחות – כך תעשו זאת נכון

ערכת הטיפול בנשירת שיער של שורשים לא מתעלמת מהקרקפת ומהצורך להגיע אל עומק העור, עד זקיקי השיער – ופועלת כדי לפנות את הדרך אל זקיקי השיער. החומרים הפעילים בערכה נועדו בין השאר לנקות את פני הקרקפת מלכלוך ושומנים. שכבה של שומן ולכלוך עוטפת את הראש שלנו באזור שורש השיער, ומונעת גישה אל עומק השערה.

מרגע שהראש נקי משכבת השומן והלכלוך, דרך הגישה אל זקיקי השערה נפתחה. החומרים הפעילים הטבעיים בתכשיר לטיפול בנשירת שיער של שורשים עושים את דרכם אל זקיקי השיער.  אך זה לא הסוף. בערכה של שורשים תמצאו גם את הרולר המזותרפי, שיסייע להמריץ את זרימת הדם סביב זקיקי השיער.  באמצעות זרימת דם נמרצת, זקיקי השיער יהנו מכל החומרים הטובים שמגיעים לאיברי הגוף באמצעות מערכת הדם. החל מחמצן ועד הורמונים וחומרים פעילים אחרים. 

רוצה פרטים נוספים על המוצרים של שורשים?

כמה פרטים ואנחנו חוזרים אליך בהקדם!

חברת שורשים מחזיקה בפטנט חדשני המשקם שיער דליל, מחדש ומעבה את זקיקי השיער וסיב השערה ומעודד צמיחה מחודשת של זקיקי שיער רדומים. כל זה בטיפול ביתי טבעי ופשוט המוגן היגיינית ע״י כל תקנות משרד הבריאות לתקופת הקורונה.

כמה דברים חשובים שצריך לדעת על שורשים:

אהבתם את התוכן? בטוח תאהבו גם את זה:

דרכים לשמור על בריאות השיער והקרקפת בגיל המבוגר

בעולם המודרני, שבו המראה החיצוני תופס מקום חשוב בחיי היומיום, שמירה על בריאות השיער והקרקפת הופכת לנושא מרכזי בתחום הטיפוח האישי. עם התקדמות הגיל, נתקלים רבים באתגרים כמו נשירת שיער, שיער דליל ואף התקרחות. אך האם ניתן להאט את התהליכים הללו ואף להפוך אותם? במאמר זה נצלול לעומקם של מגוון פתרונות טבעיים ויעילים, ונכיר את הפורמולה המהפכנית של ‘שורשים’, המבטיחה לשנות את כללי המשחק בתחום בריאות השיער והקרקפת, גם בגיל המבוגר.

קרא עוד »

שורש הבעיה: איך מתמודדים עם אובדן שיער

בעידן שבו המראה החיצוני תופס מקום מרכזי בתרבות שלנו, אובדן שיער עלול להיות חוויה מטלטלת לרבים. זהו לא רק עניין של שינוי במראה, אלא גם עניין בעל השפעה על הזהות, הביטחון העצמי ולתחושת הבריאות שלנו. 

קרא עוד »
יתרונות וחסרונות של השתלת שיער

כל מה שרציתם לדעת על השתלת שיער

השיער שלנו חשוב לנו, הוא חלק עיקרי מהמראה החיצוני שלנו והוא משפיע רבות על ההערכה העצמית שלנו. נשירת שיער עלולה להיות תהליך לא נעים, ואחת מהדרכים לשקם ולהחזיר את השיער שאבד היא ביצוע השתלת שיער. במאמר זה נצלול לעומק הדבר ונבין מהי השתלת שיער, באילו מקרים נבצע אותה ומהם היתרונות והחסרונות בה.

קרא עוד »
התקרחות

נשירת שיער פתאומית

לשיער שלנו יש חשיבות גבוהה, הוא יכול לשקף בעבורנו (ובעבור אחרים) את הזהות שלנו, את מי שאנחנו ואת הבריאות שלנו. נשירת שיער פתאומית היא חוויה לא נעימה והרבה פעמים גם מלחיצה בעבור מי שחווה אותה. במאמר זה נעמיק בתופעה כדי להבין מהי נשירת שיער פתאומית, כיצד נוכל לאבחן אותה בזמן, מה יכול לגרום לה ומה ניתן לעשות כדי לטפל בה.

קרא עוד »

נשמח לשמוע מה דעתכם על המאמר: